درباره تافل

تافل چیست؟

 تافل مخفف عبارت زیر می‏باشد:

 Test Of English as a Foreign Language

  «آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی»

هر سال در سطح جهان و از بین ۱۸۰ کشور مختلف حدود یک میلیون نفر در امتحان تافل ثبت نام می‏کنند.

آزمون تافل (TOEFL) توسط سرویس سنجش تحصیلی (ETS) دانشگاه پرینستون (Princeton) برگزار می‌شود. این آزمون، مهارت در بخشهای شنیداری، گفتاری، نوشتاری، و درک مطلب انگلیسی را مورد سنجش قرار می‌دهد. نمره کسب شده در این آزمون جهت پذیرش در دانشگاههای مورد نظر به مدت دو سال دارای اعتبار می‌باشد.

 نحوه برگزاری تافل اینترنتی (iBT) و تفاوت آن با تافل های CBT و PBT

 آزمون تافل اینترنتی (IBT) در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین دو نوع دیگر “مبتنی بر کامپیوترCBT” و “مبتنی بر دفترچهPBT” گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به تدریج به کشورهای دیگر راه یافت. در این نوع آزمون شرکت کنندگان بایستی در تاریخ های مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند. اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است، ولی این آزمون درای مزایایی می باشد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–   برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارت های زبانی را پوشش می دهد.

–   فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت مدرک آن حدود دو هفته می باشد.

–   داوطلبین آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.

آزمون تافل اینترنتی (iBT) بخش جدیدی با عنوان «بخش گفتاری» (یا Speaking) دارد و در مقابل، بخش ساختار (Structure) که در آزمون های کتبی و کامپیوتری وجود داشت، حذف شده است. گرامر بطور غیرمستقیم در بخش های دیگر این آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرد. سخنرانی‌ها و گفتگوها در بخش شنیداری (Listening) طولانی‌تر شده‌اند و خلاصه نویسی (note taking) نیز مجاز می‌باشد. در بخش درک مطلب (Reading)، نوع سؤالات متنوع‌تر شده و بعنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته می‌شود اطلاعات را طبقه‌بندی کنند و یا جدولی را پر کنند. تایپ کردن هم در بخش نوشتاری الزامی است.

یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر دفترچه مجاز است. همچنین انتخاب سوالات تقریبا به صورت تصادفی است.

 نحوه محاسبه نمره آزمون

سیستم امتیاز دهی در آزمون تافل اینترنتی (iBT) در جدول زیر نشان داده شده است:

۰-۳۰

۰-۳۰

۰-۳۰

۰-۳۰

Listening

Reading

Speaking

Writing

۰-۱۲۰

Total score:

 نحوه برگزاری Reading 

بخش درک مطلب در تافل iBT خیلی با نسخه کامپیوتری آن (CBT) تفاوت ندارد. این بخش از سه متن تشکیل شده است که به دنبال هر کدام چندین پرسش مطرح می‌شود. موضوع متن ها آکادمیک بوده و معمولا در کتابهای دانشگاهی یافت می شوند. هر کدام از این متن‌ها حدوداً از ۶۵۰ تا ۷۵۰ کلمه ساخته شده‌اند. نوع سؤالات نیز ترکیبی از نوع سؤالات موجود در تافل کامپیوتری (CBT) و انواع جدیدتری از سؤالات است که در آن شرکت کنندگان باید جدولی را پر کنند یا یک نتیجه گیری را تکمیل نمایند. سوالات عمدتا در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت ها، نحوه ی دیگر بیان جملات، جایگذاری جملات، واژه های مترادف می باشد. دو ویژگی اضافه شده به بخش درک مطلب (Reading)، یکی فهرست لغات و دیگری یک گزینه تجدید نظر (review option) می‌باشد. «فهرست لغات» به شما این امکان را می‌دهد که معنی کلمات کلیدی موجود در متن را بیابید و با «گزینه تجدید نظر» (یا review option) می‌توانید برگردید و در پاسخهایتان تجدید نظر کنید.

شما باید مهارت هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده های اصلی و جدول بندی را دارا باشید. به طور کلی نیازی به اطلاعات قبلی در مورد متن نیست، اما اطلاعات قبلی می توانند در درک بهتر به شما یاری رسانند.

 نحوه برگزاری Listening 

بخش شنیداری آزمون تافل توانایی شما را در درک مکالمات انگلیسی، ارزیابی می‌کند. بخش شنیداری آزمون تافل اینترنتی (iBT) هم خیلی با نسخه کامپیوتری آن (CBT) متفاوت نیست. این بخش از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی همراه با پرسشهای متعدد تشکیل یافته است.

نحوه برگزاری Writing 

 این بخش از آزمون، توانایی شما را در به کار گیری «نوشتن» جهت برقراری ارتباط در یک محیط دانشگاهی مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش خود به دو قسمت تقسیم می‌شود: یک قسمت تلفیقی (integrated) و یک قسمت مستقل (independent) که تایپ کردن هم برای هر دو قسمت ضروری است. در قسمت تلفیقی شما باید در ابتدا متن کوتاهی را بخوانید (۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه) و سپس به یک نطق مرتبط با متن گوش دهید. بعد از آن شما باید با استفاده از اطلاعاتی که از متن و سخنرانی بدست آورده‌اید به یک پرسش پاسخ دهید. به شما ۲۰ دقیقه فرصت داده می‌شود که پاسخ خود را که باید بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه باشد، بنویسید. اما قسمت مستقل (independent) بخش نوشتاری، مشابه بخش نوشتاری آزمون کامپیوتری تافل می‌باشد، به شما ۲۰ دقیقه فرصت داده می‌شد که انشاء کوتاهی در حدود ۳۰۰ کلمه درباره یک موضوع خاص بنویسید.

 نحوه برگزاری  Speakingو متدهای کسب موفقیت در این بخش

بطور دقیق‌تر، بخش گفتاری آزمون تافل دارای قسمتهای زیر است:

۲ تکلیف مستقل (independent) درباره موضوعات معمولی و آزاد.
– شرکت‌کنندگان باید با استفاده از دانش و تجارب شخصی خود در مورد یک موضوع خاص موضع گیری کرده و آن را توضیح دهند.

۲ تکلیف تلفیقی (integrated) بر اساس خواندن و شنیدن.
– این تکالیف شامل یک متن کوتاه و یک صحبت کوتاه می‌باشند. شرکت کنندگان باید اطلاعاتی را که از این دو طریق بدست می‌آورند، با هم تلفیق کرده و در پاسخ خود به کار گیرند.

۲ تکلیف تلفیقی بر اساس شنیدن یک سخنرانی یا گفتگوی کوتاه.
– شرکت کنندگان باید نکات کلیدی موجود در آنچه که می‌شنوند را بطور خلاصه در پاسخ‌هایشان ارائه دهند. این صحبت ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد.

مدت پاسخ‌گویی به هر کدام از تکالیف از ۴۵ تا ۶۰ ثانیه متغیر می‌باشد.