IELTS

 IELTS  آیلتس

 آزمون IELTSچیست؟

نحوه محاسبه نمرات آزمون

چگونگی برگزاری آزمون و اعلام نتایج

تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک

نحوه برگزاری Listening و متدهای کسب موفقیت در این بخش

نحوه برگزاری Reading و متدهای کسب موفقیت در این بخش

نحوه برگزاری Writing و متدهای کسب موفقیت در این بخش

نحوه برگزاری بخش Speaking

پیشنهاداتی در جهت کسب موفقیت در آزمون

مقایسه نمرات آزمون تافل و آیلتس

نحوه ثبت نام در آزمون های آیلتس سازمان سنجش

 آزمون IELTS چیست؟

  آزمون IELTS یا International English Language Testing System برای ارزیابی توانایی داوطلبین تحصیل، کار یا اقامت در جوامع انگلیسی زبان طراحی شده است. این امتحان توسط واحد Local Examination Syndicate دانشگاه کمبریج، The British Council و مرکز IELTS استرالیا برگزار می شود و مراکز برگزارکننده آن در سرتاسر دنیا پراکنده اند. نتایج این آزمون در کشورهای مشترک المنافع انگلستان و بسیاری دانشگاه های انگلیسی زبان در اروپا و ایالات متحده معتبر است. این امتحان شامل چهار بخش (Speaking, Writing, Reading, Listening) است.

 نحوه محاسبه نمرات آزمون

شرکت کنندگان در امتحان IELTS به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ میدهند. نمره هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ میباشد. نمره کلی امتحان با معدل گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می گردد. در کارنامه IELTS، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش بطور جداگانه ذکر می شود. تعبیر هر کدام از نمره های صفر تا ۹ مطابق جدول زیر صورت می پذیرد:

نمره

توضیح

تعبیر

۹

Expert User

Fluent with complete understanding

۸

Very Good User

Full operational command, occasional inaccuracies

۷

Good User

Operational command, occasional inaccuracies

۶

Competent User

Effective command, inaccuracies

۵

Modest User

Partial command, many mistakes

۴

Limited User

Limited command, frequent problems

۳

Extremely Limited User

 Only general understanding

۲

Intermittent User

Only basic understanding with difficulty

۱

Non User

 No language ability

۰

Did not attempt the test

N/A

 هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره ای را مشخص میکند و اکثر آنها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را می خواهند بطوریکه نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). به عنوان مثالی دیگر، برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت امتحان IELTS حداقل نمره ۷ بگیرید.

 چگونگی برگزاری آزمون و اعلام نتایج

 در روز امتحان ابتدا به سوالات Listening سپس به سوالات Reading و بعد به سوالات Writing پاسخ خواهید داد. تاریخ و ساعت برگزاری قسمت Speaking در روز امتحان به شرکت کنندگان اعلام میشود و معمولا امتحان Speaking از عصر روز امتحان شروع شده و بمدت ۵ روز ادامه می یابد. تمامی مراحل کتبی امتحان باید با مداد نوشته شود و داوطلبان اجازه استفاده از خودنویس یا خودکار را در هیچ مرحله ای از امتحان کتبی ندارند.

نتایج امتحان IELTS دو هفته پس از پایان یافتن آزمون Speaking اعلام خواهد شد و کارنامه فقط به شخص امتحان دهنده داده می شود و از طریق تلفن، فکس و یا email قابل دریافت نیست.

تا ۵ کارنامه برای دانشگاهها و موسسات مورد در خواست شما بصورت رایگان توسط دفاتر برگزار کننده امتحان ارسال می گردد، بشرطیکه از تاریخ امتحان شما یکماه نگذشته باشد. اگر بیشتر از یکماه از تاریخ امتحانتان سپری شود و یا بیشتر از ۵ کارنامه بخواهید ، به ازای هر کارنامه باید مبلغی را بپردازید. اکثر دانشگاهها کارنامه IELTS را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول ندارند.

 تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک

امتحان IELTS در دو نوع Academic و General Training برگزار می شود. امتحان Academic مخصوص کسانی است که می خواهند در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهند در حالیکه امتحان General Training مخصوص کسانی است که می خواهند به یک کشور انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا و یا نیوزلند مهاجرت کنند.

همانطور که گفته شد، در امتحان IELTS، تواناییهای Writing، Reading، Listening و Speaking در چهار قسمت جداگانه سنجیده می شوند. در حالیکه قسمت های Listening و Speaking برای داوطلبان Academic و General Training به روش کاملا مشابهی مورد ارزیابی قرار می گیرد، هر یک از این دو گروه سوالات جداگانه ای در قسمت های Reading و Writing دریافت می کنند. مسؤولیت نوع امتحانی که می خواهید در آن شرکت نمایید بر عهده شماست و باید در هنگام ثبت نام، نوع امتحان مورد نظرتان را در فرم ثبت نام قید کنید.

  نحوه برگزاری Listening و متدهای کسب موفقیت در این  بخش

 قسمت Listening در امتحان Academic و GeneralTraining، مشابه است.

در مدت ۳۰ دقیقه باید به ۴۰ سوال در ۴ بخش پاسخ دهید. نوار امتحان Listening فقط یکبار پخش می شود.

قبل از پخش نوار فرصت دارید تا سوالها را مرور کنید. پس از پایان یافتن هر بخش، فرصت دارید تا جوابهای خود را  بازبینی نمایید. پاسخها باید در دفترچه سوالات نوشته شود.

با پایان گرفتن نوار ده دقیقه فرصت دارید تا جوابها را از دفترچه سوالات به پاسخنامه منتقل نمایید.

آنچه که در هر بخش می شنوید، به شرح زیر است:

Section 1: A conversation between two speakers in a social and semi-official context
Section 2: A talk by a single speaker based on a non-academic situation (monologue)
Section 3: A conversation with up to 4 speakers based on academic topics or course-related situations
Section 4: A university-style lecture or talk

جزئیات سوالاتی که در هر بخش مطرح میگردد به شرح زیر است:

Section 1: Questions 1-10
Completing a table
Labeling places on a map
Section 2: Questions 11-20
Write Numbers or NO MORE THAN THREE WORDS for each answer
Section 3: Questions 21-30
Multiple choice – choose the correct letters A-C
Write NOT MORE THAN THREE WORDS for each answer
Section 4: Questions 31-40
Write NUMBERS or NO MORE THAN THREE WORDS for each answer

بطور خلاصه، نوع سوالاتی که در این بخش مطرح میگردند از این قرار است:

Multiple choice
short-answer questions (up to three words)
sentence completion (no more than three words)
notes/chart/table completion
labeling a diagram
classification
matching (e.g. pictures with what you hear)

جهت پاسخگوئی به سوالات این بخش، استراتژیهای زیر مفید خواهند بود.

استراتژی اول : ایده های اصلی

لغات مهم و ایده های اصلی یک مکالمه، در طول گفتگو بارها تکرار میشوند و شما باید به دقت به آنها گوش دهید. این لغات به احتمال قوی، بیانگر ایده اصلی آن گفتگو می باشند. بعنوان مثال، در مکالمه ای که در مورد تجارت میباشد، لغتهای commerce و trade بارها تکرار می شوند.

استراتژی دوم : عوض شدن تن صدا

در امتحان IELTS، شما باید بتوانید تغییر تن صدای گویندگان را بفهمید و معنی آنرا تعبیر کنید. بنابراین، همواره مراقب تغییر تن صدای گویندگان باشید. این تغییر تن، ممکن است بیانگر تعجب، هیجان و یا حالتهای احساسی دیگری باشد. اگر گوینده در حالیکه بطور عادی صحبت می کند، ناگهان تن صدایش را افزایش دهد، این تغییر تن راهنمائی بسیار خوبی است برای اینکه بفهمید که اتفاق مهمی افتاده است. با توجه به تغییر تن صدای گوینده، شما باید مفهوم آنچه را که گفته شده است درک کنید. به مثال زیر توجه نمائید:

Man: Let’s go to Wal-mart.
Woman: There’s a Wal-mart in this small town?

اگر تن صدای گوینده زن نسبت به مرد افزایش یابد، بیانگر تعجب وی است و بدین معناست که توقع نداشته است که مکان Walmart در آن شهر کوچک هم وجود داشته باشد. ( بازار = mart)

استراتژی سوم : توجه به جزئیات

به اطلاعات و جزئیاتی که در یک مکالمه داده میشود به دقت گوش دهید. معمولا در بخش Listening، صفتها مورد سوال واقع میشوند. سعی کنید صفتهائی را که در طول مکالمه در مورد آن صحبت میشود، به خاطر بسپارید. صفتهائی همچون تعداد، رنگ، اندازه و … معمولا مورد سوال واقع میشوند. به مثال زیر توجه کنید:

Man: Let’s go to the store and get some apples to make the pie.
Woman: How many do we need?
Man: We’ll need five apples to make the pie.

سوالی که ممکن است در رابطه با این گفتگو مطرح شود این است که چه تعداد سیب مورد نیاز می باشد.

استراتژی چهارم : تعبیر و تفسیر

همچنان که به مکالمه گوش می دهید، خود را به جای گوینده قرار دهید و سپس سعی کنید تا جمله ای را که گوینده می گوید تعبیر و تفسیر نمائید. یک نوع از سوالاتی که در بخش Listening امتحان IELTS مطرح می شوند مربوط به همین نکته است. به مثال زیر توجه نمائید:

Woman: I think I’m sick with the flu.
Man: Why don’t you go see the campus doctor?
Sample Question: Why did the man mention the campus doctor?
Answer: The campus doctor would be able to determine if the woman had the flu.

استراتژی پنجم : پیدا کردن معنی پنهان

به دنبال معنی پنهان یک عبارت بگردید. اگر گوینده در پاسخ به سوالی، عبارتی را بیان نمود که در نگاه اول بنظر نمی رسید که ربطی به سوال داشته باشد، بدانید که پاسخ اصلی در معنای عبارت نهفته است و نه در شکل ظاهری عبارت بیان شده. به مثال زیر توجه نمائید:

Man: Are you going to be ready for your presentation?
Woman: I’ve only got half of it finished and it’s taken me five hours just to do this much. There’s only an hour left before the presentation is due.

در نگاه اول بنظر نمی رسد که زن جواب مرد را داده باشد. او جوابی داده است که ربط کمی به سوال دارد. اما اگر عمیقتر به جواب وی نگاه کنید، متوجه می شوید که جواب اصلی در معنی عبارت بیان شده نهفته است. از آنجا که زن برای آماده سازی نیمه اول سخنرانی خود پنج ساعت وقت صرف کرده است، پس بطور منطقی باید پنج ساعت دیگر وقت صرف کند تا نیمه دوم را هم آماده نماید. از طرفی، یکساعت به زمان برگزاری سخنرانی وی بیشتر نمانده است، پس او نمیتواند سخنرانی خود را برگزار نماید. بنابراین هر چند که جواب داده شده از طرف وی در نگاه اول ربطی به سوال مرد ندارد، اما با کمی استدلال متوجه میشوید که جواب در معنای عبارت بیان شده از طرف وی نهفته است.

استراتژی ششم : کمک به حافظه

در طول امتحان، شما میتوانید در دفترچه سوالات یادداشت بنویسید و این امر کمک بزرگی می باشد. اگر مطالبی می شنوید که به خاطر سپردنشان مشکل است، سریعا آنها را یادداشت کنید تا در قسمت پاسخ به پرسشهای Listening، استفاده نمائید. به مثال زیر توجه کنید:

Speaker 1: I’m Bob Thomas and I’m majoring in business development.
Speaker 2: I’m Matt Smith and I’m majoring in chemical engineering.
Speaker 3: I’m John Douglass and I’m majoring in speech therapy.

یادداشت شما می تواند به صورت زیر باشد:

Bob – Bus.
Matt – Chem. E
John – Sp. Th.

وقت خیلی زیادی صرف یادداشت برداری از مکالمه نکنید، چراکه ممکن است مطالبی را که در نوار گفته می شود متوجه نشوید و از دست بدهید. توجه داشته باشید که نوار فقط یکبار پخش میشود. یادداشتها فقط جهت کمک به حافظه شما هستند و نمی توانند جایگزین آن بشوند.

استراتژی هفتم : مرور سوالها قبل از پخش نوار

قبل از اینکه مکالمه مربوط به هر قسمت پخش شود، سوالات مربوط به آن بخش را به سرعت مرور نمائید. این کار باعث می شود تا حدودی از موضوع مکالمه با خبر شوید. همچنین برخی از لغات که در مکالمه مورد استفاده قرار گرفته اند، ممکن است در متن سوالات وجود داشته باشند و در نتیجه هنگام شنیدن مکالمه، لغات برایتان تازگی نخواهند داشت.

نکته کلیدی:

توجه به این نکته ضروری است که استراتژی های فوق هنگامی بیشترین کارایی را خواهند داشت که قبل از شرکت در آزمون با انجام تمرین های مستمر خود را به صورت پیوسته در فضای زبان انگلیسی قرار داده و گوش و سیستم عصبی خود را نسبت به آن حساس نمایید

 نحوه برگزاری Reading و متدهای کسب موفقیت در این  بخش

 بخش Academic Reading امتحان IELTS شامل ۳ متن است که جزئیات آنها به شرح زیر می باشد:

You must read three reading passages. The passages will come from sources like magazines, journals, textbooks and newspapers.
Topics are not discipline specific but all are in a style appropriate and accessible to candidates entering postgraduate and undergraduate courses.

بخش General Training Reading امتحان IELTS شامل سه قسمت به شرح زیر می باشد:

Section 1:
has short texts which come from advertisements, timetables, instruction manuals and the like.

Section 2:
has longer texts which give information and advice about education and training.

Section 3:
has one longer text with more complex language and structure. The text will be about a general topic and will come from sources like general interest magazines.

در هر دو نوع امتحان، تعداد کل لغات بکار رفته در متون برابر ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰، تعداد کل سوالها ۴۰ عدد، و زمان کل اختصاص یافته به این بخش ۶۰ دقیقه می باشد.

نوع سوالاتی که در این بخش مطرح می گردند از این قرار است:

multiple choice
short-answer questions
sentence completion
notes/chart/table completion
labeling a diagram
classification
matching lists/phrases
choosing suitable paragraph headings from a list
identification of writer’s views/attitudes
yes, no, not given
true, false, not given

یکی از عمده ترین مشکلاتی که شرکت کنندگان در امتحان IELTS در قسمت Reading با آن مواجه می شوند، کمبود وقت است. با بکارگیری استراتژیهای گفته شده در این صفحه، پاسخگوئی به سوالات Reading در مدت ۶۰ دقیقه امکان پذیر خواهد بود.

استراتژی اول : مرور سریع و سطحی کل متن (Scan & Skim)

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که بفهمید که یک متن در رابطه با چه موضوعی است. برای اینکار نیازی نیست که کل متن را به دقت بخوانید چرا که با کمبود وقت مواجه خواهید شد. جهت درک موضوع کلی یک متن، بهترین و سریعترین روش آن است که جمله اول هر پاراگراف را بخوانید. جمله اول هر پاراگراف معمولا خلاصه ای از کل آن پاراگراف است. با مطالعه جملات اول هر پاراگراف، موضوع کلی متن دستتان می آید و از طرفی می دانید که هر پاراگراف در رابطه با چه مطلبی است. به مثال زیر توجه نمائید:
مثال : پاراگراف اول یک متن در مورد Poet (شاعر) و پاراگراف دوم در مورد Poetry (شعر) می باشد. اگر سوالی در مورد Poetry مطرح شود، بدیهی است که در پاراگراف دوم باید بدنبال جواب آن بگردید.
به این روش اصطلاحا Scan & Skim نیز می گویند. این استراتژی، کاربرد بسیار زیادی دارد و در قسمتهای بعد، از آن استفاده خواهد شد.

استراتژی دوم : یافتن لغات کلیدی (Key Words)

هنگامیکه می خواهید به یک سوال Reading پاسخ دهید، بصورت تصادفی به جستجوی جواب آن در کل متن نگردید. هر سوال در بخش Reading، سرنخهائی دارد که به کمک آنها می توان فهمید که در کجای متن به دنبال پاسخ باید گشت. یکی از این سر نخها، لغات کلیدی می باشند که در پرسش استفاده شده اند. این لغات کلیدی در متن هم موجود می باشند. با مرور سریع متن، سعی کنید که این لغات کلیدی را پیدا کنید. پاسخ سوال، در محدوده همین لغات کلیدی است. به مثال زیر توجه نمائید :

What caused Martin to suddenly return to Paris?

لغت کلیدی در این پرسش، کلمه Paris است. شما باید با مرور سریع متن، این کلمه را پیدا کنید. پاسخ به این پرسش در همان محدوده ای است که کلمه Paris آمده است.

گاهی اوقات لغات کلیدی یک سوال دقیقا در متن وجود ندارند. در اینگونه موارد بدنبال لغات مشابهی بگردید که همان مفهوم را می رسانند. به مثال زیر توجه نمائید:

Which of the following was the psychological impact of the author’s childhood upon the remainder of his life?

لغات کلیدی این سوال childhood و psychology می باشند. در حالیکه بدنبال این لغات در متن می گردید، حواستان به لغات یا عباراتی مانند mentally یا emotional effect که معنی مشابه psychology را دارند نیز باشد.

اعداد یا سالها معمولا لغات کلیدی خوبی هستند چرا که پیدا کردن آنها در متن کار ساده ای می باشد. به مثال زیر توجه نمائید :

Which of the following best describes the influence of Monet’s work in the 20th century?

عدد ۲۰th لغت کلیدی مناسبی است و در هنگام مرور سریع متن بدنبال آن بگردید.

در برخی از موارد، پیدا کردن لغات کلیدی در یک پرسش دشوار است. به مثال زیر توجه نمائید:

Which of the following would the author of this passage likely agree with?

همانطور که ملاحظه می گردد، این سوال حاوی هیچگونه لغت کلیدی نیست تا بدنبال آن در متن بگردید. در این حالت لغات کلیدی را در گزینه ها بیابید و سپس سعی در پیدا کردن آنها در متن نمائید. معمولا لغات کلیدی گزینه ها همگی در یک پاراگراف هستند که این کمک خوبی برای کاهش زمان جستجو می باشد.

پس از اینکه به کمک لغات کلیدی و مرور سریع متن، مکان تقریبی پاسخ را یافتید، بر روی گزینه های سوال تمرکز نمائید. گاهی اوقات قسمتی از متن، کلمه به کلمه در گزینه تکرار می شود. در چنین مواردی بسیار هوشیار باشید چرا که اغلب این گزینه ها یک دام هستند! معمولا گزینه صحیح قسمتی از متن را که پاسخ سوال می باشد با کلمات دیگری بیان می نماید.

استراتژی سوم : حذف گزینه ها

برخی از گزینه ها را به سرعت می توان حذف نمود. مثلاً فرض نمائید که گزینه ای شامل عبارت زیر باشد:

 “Andy Warhol lived there.”

اگر Andy Warhol اصلاً در کل متن وجود نداشته باشد، گزینه فوق قطعاً جواب درست نیست.

اگر سؤالی به صورت زیر مطرح شود:

“The passage indicates all of the following EXCEPT”

در اینصورت برای هرگزینه باید پاراگراف ها را مرور نمائید. اگر گزینه ای اشاره به پاراگرافی خاص می کرد، آن گزینه جواب نیست و رد می شود. این عمل را تکرار می کنید تا فقط یک گزینه باقی بماند.

اگر سؤالاتی به صورت زیر مطرح شوند:

“Which answer choice does NOT describe …?”

or “All of the following answer choices are identifiable characteristics, EXCEPT which?”

ابتدا بدنبال گزینه هائی بگردید که یک مفهوم را بیان می کنند. از آنجا که فقط یک گزینه صحیح می باشد، گزینه های مشابه قطعا رد میشوند. توجه داشته باشید که در این گونه پرسشها، شما با متن کار زیادی ندارید و همین امر باعث صرفه جوئی در وقت شما خواهد شد.

استراتژی چهارم : یافتن گزینه های متضاد

معمولاً یکی از دو گزینه ای که از لحاظ معنی و مفهوم متضاد هم هستند، درست می باشد. فرض نمایید که دو تا از گزینه های یک پرسش به صورت زیر می باشند:

A.) if other factors are held constant, then increasing the interest rate will lead to a decrease in housing starts.
B.) if other factors are held constant, then increasing the interest rate will lead to an increase in housing starts.

همچنان که ملاحظه می نمائید، این دو گزینه بسیار شبیه هم می باشند و فقط وجود یک کلمه باعث شده است تا معنی آنها با یکدیگر متضاد باشد. در صورتیکه چنین مواردی را مشاهده نمودید احتمال اینکه یکی از این دو گزینه جواب باشد زیاد است و برای یافتن جواب صحیح باید متن را به کمک روش Scan & Skim مرور نمائید.

بر خلاف مثال فوق، گاهی اوقات گزینه ها شباهت ظاهری با یکدیگر ندارند اما با کمی دقت متوجه خواهید شد که متضاد هم می باشند. مثال زیر دو گزینه فوق را به صورتی دیگر بیان می نماید:

A.) if other factors are held constant, then increasing the interest rate will lead to a decrease in housing starts.
B.) when there is an increase in housing starts, and other things remaining equal, it is often the result of an increase in interest rates.

همچنان که واضح است، این دو گزینه باز هم متضاد یکدیگر می باشند.

نکات کلیدی:

۱٫برای هر بخش بیشتر از ۲۰ دقیقه وقت صرف نکنید. بخاطر داشته باشید که در ۶۰ دقیقه باید به کل سوالات پاسخ دهید.

۲٫برخی از گزینه ها ممکن است که بیان یک واقعیت باشند و به ظاهر درست بنظر برسند اما در حقیقت جواب صحیح نمی باشند.

۳٫گزینه درست همواره باید پاسخی باشد به سوال مطرح شده.

۴٫اگر با کلمه یا عبارتی تکنیکی، فنی و یا علمی برخورد کردید که معنی آنرا نمی دانستید، وقت زیادی را صرف آن نکنید. هدف شما این است که مفهوم کلی متن را بفهمید.

۵٫اگر با سوالی مواجه شدید که معنی یک لغت را که در متن بکار رفته است از شما پرسیده بود، باید حتما به پاراگرافی که لغت در آن بکار رفته است رجوع نمائید. هرگز از معنی که خودتان میدانید استفاده نکنید چرا که معمولاً در این قبیل سوالات معانی مشهور یک لغت مد نظر نمی باشند.

۶٫اگر از شما خواسته شده است که به سوالی با استفاده از دو یا سه کلمه پاسخ دهید، اگر از لغات بیشتری استفاده نمائید، آنگاه پاسخ شما مورد قبول واقع نخواهد شد.

۷٫اگر پاسخ سوالی را باید بنویسید، به املاء کلمات دقت نمائید. املاء اشتباه، باعث کم شدن نمره می شود. هم املاء American و هم املاء British مورد قبول هستند.

۸٫اگر تعدادی لغت داده شود و از شما خواسته شود که جای خالی را با آنها پر کنید، توجه به گرامر برای انتخاب لغت مناسب، بسیار مفید است.

۹٫جواب سوالات Reading را باید در پاسخنامه ای که به شما داده می شود بنویسید. در طرف دیگر این پاسخنامه، جواب سؤالات Listening را باید بنویسید

 نحوه برگزاری Writing و متدهای کسب موفقیت در این  بخش

 قسمت Writing در امتحان IELTS شامل دو بخش است و زمان کل آن ۶۰ دقیقه می باشد. اگر در نوع Academic امتحان IELTS شرکت می کنید، در بخش اول (Task 1) باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده شده است بنویسید و در بخش دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را در رابطه با موضوعی بیان نمائید. اگر در نوع General Training امتحان IELTS شرکت می کنید، در بخش اول (Task 1) باید نامه ای به شخصی فرضی بنویسید و در آن مساله یا مشکلی را شرح دهید و در بخش دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را در رابطه با موضوعی بیان نمائید. بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت خود را به بخش اول و ۴۰ دقیقه را به بخش دوم اختصاص دهید. در هر دو نوع امتحان، بخش اول نباید کمتر از ۱۵۰ لغت و بخش دوم کمتر از ۲۵۰ لغت داشته باشند. استفاده از لغاتی کمتر از آنچه که تعیین شده است سبب کم شدن از نمره کلی شما می شود.

به نمونه هائی از موضوعات Writing توجه نمایید:

Academic Writing Task 1

The graph below shows the different modes of commuter transport used in London in 1960, 1980 and 2000. Write a report for a university lecturer describing the information shown. You should write at least 150 words.
Academic Writing Task 2
Present a written argument or case to an educated reader with no specialist knowledge of the following topic.
It is inevitable that as technology develops so traditional cultures must be lost. Technology and tradition are incompatible – you cannot have both together.
To what extent do you agree or disagree with this statement?
Give reasons for your answer.
You should write at least 250 words.
General Training Writing Task 1
You rent a house through an agency. The heating system has stopped working. You phoned the agency a week ago but it has still not been repaired.
Write a letter to the agency. In your letter
introduce yourself
explain the situation
say what action you would like the agency to take
You should write at least 150 words. You do not need to write your own address. Begin your letter as follows:

Dear…………………..,
General Training Writing Task 2
As part of a class assignment you have to write about the following topic.
Some businesses now say that no one can smoke cigarettes in any of their offices. Some governments have banned smoking in all public places.
This is a good idea but it takes away some of our freedom.
Do you agree or disagree?
Give reasons for your answer.
You should write at least 250 words.

مطالب زیر به شما می آموزد که چگونه در رابطه با موضوع دوم بنویسید به گونه ای که حداکثر امتیاز را کسب نمائید. به همراه توضیحات ارائه شده، برای موضوع زیر بصورت قدم به قدم انشاء نوشته شده است.

Topic:
A company is going to give somemoney either to support the arts or to protect the environment. Which do youthink the company should choose? Use specific reasons and examples to supportyour answer.

قدم اول : هر آنچه که به ذهنتان میرسد را بنویسید (Brain Storming)

سه تا پنج دقیقه اول را به این امر اختصاص دهید که هر آنچه در رابطه با موضوع انشاء به ذهنتان می­رسد را بر روی کاغذ بنویسید. به موضوع انشاء از زوایای مختلف نگاه کنید تا مطالب بیشتری به ذهنتان خطور نماید. توجه داشته باشید که شما باید از دید خودتان به قضیه نگاه کنید نه اینکه دیگران چه نظری ممکن است داشته باشند. برای هر ایده ای که به ذهنتان می­رسد، دلیل و مثال هم پیدا کنید. بهترین انشاء ها آنهائی هستند که ایده ها را با دلیل و مثال بیان می کنند. هر آنچه که خود شخصا تجربه کرده اید یا در یک جامعه دیده اید و فکر می کنید که به موضوع ربط دارد را به عنوان دلیل و مثال ذکر کنید. برای موضوع فوق، موارد زیر به ذهن میرسند:

Summary of brainstorming
۱٫Protect the environment
۲٫Pay moneyto environment because:
۳٫No environment then no art, no life.
۴٫Artis an inspiration from our environment. Better environment, better life and art
۵٫Situation of environment is very dangerous
۶٫Art has made a lot ofprogress
۷٫Good artists a hundred years ago
۸٫Environment on decline

پس از این مرحله، آنچه را که بر روی کاغذ نوشته اید به ترتیب درجه اهمیت مرتب نمائید. ایده هائی که برجسته هستند و برای آنها می توانی ددلایل و مثالهای کافی ذکر نمائید را در اولویت قرار دهید و آنهائی که ربطی به موضوع ندارند را حذف کنید. همچنین ایده هائی که مشابه هستند را در یکدیگر ادغام نمائید. یکی از مشخصه های ایده برجسته و خوب آن است که به موضوع انشاء ربط داشته باشد و شما بتوانید در مورد آن حداقل یک پاراگراف بنویسید. این ایده باید توسط دلایل و مثالهائی که می آورید پشتیبانی شود. حالت استاندارد این است که شما در مورد هر ایده یک پاراگراف بنویسید. بعنوان مثال، اگر می خواهید بدنه انشاء شما از سه پاراگراف تشکیل شود، سه ایده اصلی باید داشته باشید. با اجرای این نکات در مورد مرحله قبل، به نتایج زیر می رسیم:

The organization of brainstorming
Protect the environment
Pay money to environment because:
۱٫Situation of environment is verydangerous. Art has made a lot of progress but environment on decline
۲٫Noenvironment then no art, no life.
۳٫Art is an inspiration from ourenvironment. Better environment, better life and art. Good artists a hundredyears ago

همانطور که ملاحظه میگردد، پس از خلاصه سازی، سه ایده اصلی باقی مانده است. پس در قسمت بدنه انشاء، سه پاراگراف خواهیم داشت.
قدم دوم : نوشتن انشاء

پس از اینکه ایده های مربوط به یک انشاء را مرتب و دسته بندی نمودید، نوبت به نوشتن انشاء می رسد. یک انشاء استاندارد از سه قسمت تشکیل شده است:
۱٫ مقدمه یا Introduction
۲٫ بدنه یا Body
۳٫ نتیجه گیری یا Conclusion
در قسمت مقدمه، موضوع انشاء را باید مجددا بیان نمائید. از تکرار کلمه به کلمه موضوع انشاء در مقدمه پرهیز نمائید. شما باید موضوع انشاء را با کلماتی که مربوط به خودتان است بیان نمائید. این امر نشان می دهد که شما چقدر در استفاده از لغات انگلیسی مهارت دارید. پس از آن باید نظر خود را در رابطه با موضوع بگوئید. سپس باید بطور خیلی خلاصه دلایلی را که از نظر شما پشتیبانی می کنند، بیان نمائید. این دلایل همان ایده هائی هستند که در قسمت قبل (قدم اول) به ذهنتان رسیده و دسته بندی کرده اید. قسمت مقدمه نباید از یک پاراگراف بیشتر باشد. بر طبق آنچه که گفته شد، مقدمه موضوع فوق را به شکل زیر می توان نوشت:

Introduction
The environment in our time is in such a bad situation that everybodymust think and do something to protect it. One of the best sources for doing sois big and rich companies especially those who make pollution to the world. Although they can support other things such as art but I think that ourenvironment is much more important than our art because the environment is invery bad conditions now that there would be no life and art without it.

همانطور که ملاحظه می گردد، نویسنده علاوه بر اینکه موضوع انشاء را با کلمات خودش بیان نموده است، نظرش را اعلام کرده و بطور خلاصه دلایل خود را بیان نموده است.
پس از نوشتن مقدمه، نوبت به بدنه (body) انشاء می رسد. در قسمت بدنه انشاء باید حرف و نظر خود را به کرسی بنشانید. معمولا این قسمت از سه یا چهار پاراگراف تشکیل میشود. هر پاراگراف یک موضوع اصلی دارد که در جمله اول آن باید بیان شود. این جمله یکی از همان ایده هائی است که در قسمت قبل (قدم اول) به ذهنتان رسیده و در مقدمه هم خلاصه ای از آنرا بیان کرده اید. پس از اینکه ایده اصلی هر پاراگراف را در جمله اول آن پاراگراف ذکر نمودید، باید توسط دلایل و مثال هائی که ذکر میکنید، آن ایده را پشتیبانی نمائید و برای خواننده مطلب را باز و روشن کنید. معمولا هر پاراگراف در قسمت بدنه یک انشاء استاندارد، از چهار یا پنج جمله تشکیل می شود. بر طبق آنچه که گفته شد، بدنه موضوع فوق را به شکل زیر می توان نوشت:

Body

First of all, the environment is now in a dangerouscondition in comparison with art. During the centuries, art has made a lot ofprogress but the environment, especially the nature, has fallen into decline. So, progress in art and environment has certainly been in contrast to eachother. One is on the top and the other is on the bottom. It is time that we muststop and pay more attention to our environment.

Secondly, who canimagine a life without environment? It is very clear that with no environmentthere would not be any art. At least, for having satisfactory art results wemust have suitable conditions. Suitable conditions are those that make us feelbetter such as a nice weather, a quiet place or a beautiful nature. If theseconditions exist, then we can expect to have professional artists in everyfield.

Thirdly, in my point of view, art is nothing more than aninspiration from our environment. In a bad environment, such as our currentenvironment, we cannot expect very strong inspiration from the nature, so ourart products are not very good. I think that art quality was better a hundredyears ago than our current art. In those days, artists had the opportunity tolearn from a good atmosphere but now this is not the case.

همانطور که ملاحظه میگردد، سه ایده اصلی داشتیم که برای هر کدام یک پاراگراف نوشتیم.
پاراگراف آخر یک انشاء به نتیجه گیری (Conclusion) اختصاص دارد. جمله اول پاراگراف نتیجه گیری، باید نظر شما در مورد موضوع انشاء باشد. شما نظر خود را قبلا در قسمت مقدمه بیان نمودید ولی اینبار با کلمات دیگر باید آنرا بیان کنید. هرگز آنچه را که در مقدمه گفته اید بصورت کلمه به کلمه در این قسمت تکرار نکنید. شما باید نشان دهید که توانائی استفاده از لغات مختلف را دارید. جملات بعدی خلاصه ای از ایده هائی هستند که در پاراگرافهای قسمت بدنه انشاء به آنها پرداخته اید و در حقیقت جملات اول پاراگرافهای بدنه انشاء هستند. در این قسمت هم باید سعی کنید جملات اول پاراگرافهای بدنه انشاء را با کلمات دیگری بیان کنید و از تکرار کلمه به کلمه آنها جدا خوداری نمائید. هر گز در قسمت نتیجه گیری ایده جدیدی مطرح نکنید چون جایش اینجا نیست. یک نتیجه گیری استاندارد، از چهار یا پنج جمله تشکیل میشود. بر طبق آنچه که گفته شد، نتیجه گیری موضوع فوق را به شکل زیر می توان نوشت:

Conclusion
All in all, paying attention to our environment is much more importantthan considering art any more. This is because our current environment is now ina very dangerous condition in comparison with art. Humans have made a lot ofprogress in art with the cost of destroying his nature and being careless aboutit. It is clear that without a good environment, there would be no inspirationand art.

بطور خلاصه، یک انشاء استاندارد از یک پاراگراف مقدمه، سه یا چهار پاراگراف بدنه و یک پاراگراف نتیجه گیری تشکیل میشود.

قدم سوم : بازخوانی انشاء
سه تا پنج دقیقه آخر را به بازخوانی انشاء اختصاص دهید. در این قسمت ایرادهای املائی، نشانه گذاری و گرامری را بر طرف نمائید. اگر جمله ای خیلی کوتاه است آنرا اصلاح کنید و اگر جمله ای خیلی بلند است آنرا به دو جمله تقسیم نمائید. اگر مطالب اضافه ای در بالا یا پائین صفحه انشاء نوشته اید (مانند ایده هائی که در قسمت قدم اول به ذهنتان رسیده است)، آنها را پاک کنید.

یادآوری:
۱٫ قبل از اینکه شروع به نوشتن نمائید، مطمئن شوید که موضوع انشاء را بدرستی متوجه شده اید. این امکان هست که شما انشائی بنویسید که هیچ ربطی به موضوع نداشته باشد.

۲٫ سعی کنید از لغاتی استفاده نمائید که از معنی درست آنها اطلاع دارید. از لغات مشکلی که در مورد معنی آنها تردید دارید پرهیز کنید. هدف مهم در یک انشاء این است که شما نظر خود را در رابطه با موضوع انشاء، بطور کاملا واضح و قابل فهم برای خواننده بیان نمائید. هدف این نیست که با استفاده از لغات مشکل او را تحت تاثیر قرار دهید.

۳٫ سعی کنید که طول پاراگرافهای انشاء شما، یکسان باشد. معمولا در یک انشاء استاندارد، هر پاراگراف بین ۴ تا ۵ جمله دارد.

۴٫ فصاحت و شیوائی متن را در انشاء خود رعایت نمایید. برای تحقق یافتن این امر، پاراگرافها باید به هم ربط داشته باشند و متنی روان و یکدست به خواننده ارائه کنند. برای مرتبط نمودن پاراگرافها به یکدیگر از کلماتی نظیر on the other hand, however, inaddition, also, secondly, firstly و … استفاده نمائید.

۵٫ از تکرار کردن یک مطلب با جملات مختلف پرهیز نمائید.

۶٫ تا آنجا که میتوانید انشاء خود را خوانا و تمیز بنویسید. بهتر است بین پاراگرافها یک خط خالی باشد.

۷٫ هرگز وقت خود را صرف شمردن لغات بکار رفته در انشائی که نوشته اید نکنید. شما با تمرین انشاء نویسی در قبل از امتحان، باید بدانید که یک انشاء ۱۵۰ لغتی یا ۲۵۰ لغتی، چند خط میشود.

 در زیر، موضوع انشا، بطور کامل درج شده است. ۳۷۶ لغت در این انشاء بکار رفته است.

Topic:
A company isgoing to give some money either to support the arts or to protect theenvironment. Which do you think the company should choose? Use specific reasonsand examples to support your answer.

The environment in our time is insuch a bad situation that everybody must think and do something to protect it. One of the best sources for doing so is big and rich companies especially thosewho make pollution to the world. Although they can support other things such asart but I think that our environment is much more important than our art becausethe environment is in very bad conditions now that there would be no life andart without it.

First of all, the environment is now in a dangerouscondition in comparison with art. During the centuries, art has made a lot ofprogress but the environment, especially the nature, has fallen into decline. So, progress in art and environment has certainly been in contrast to eachother. One is on the top and the other is on the bottom. It is time that we muststop and pay more attention to our environment.

Secondly, who canimagine a life without environment? It is very clear that with no environmentthere would not be any art. At least, for having satisfactory art results wemust have suitable conditions. Suitable conditions are those that make us feelbetter such as a nice weather, a quiet place or a beautiful nature. If theseconditions exist, then we can expect to have professional artists in everyfield.

Thirdly, in my point of view, art is nothing more than aninspiration from our environment. In a bad environment, such as our currentenvironment, we cannot expect very strong inspiration from the nature, so ourart products are not very good. I think that art quality was better a hundredyears ago than our current art. In those days, artists had the opportunity tolearn from a good atmosphere but now this is not the case.

All in all, paying attention to our environment is much more important than considering artany more. This is because our current environment is now in a very dangerouscondition in comparison with art. Humans have made a lot of progress in art withthe cost of destroying his nature and being careless about it. It is clear thatwithout a good environment, there would be no inspiration and art.

 نحوه برگزاری بخش Speaking

امتحان مصاحبه بین ۱۴-۱۱ دقیقه به طول می انجامد در فاصله زمانی بین یک هفته قبل یایک هفته بعد از امتحان کتبی انجام میشود.همه امتحانهای مصاحبه در دفتر امتحان IELTS برگزار میشود.این امتحان توسط ممتحن مورد تایید به صورت حضوری انجام گرفته و ضبط می گردد.

امتحان شامل سه بخش است:

بخش اول ۴ تا ۵ دقیقه بطول می انجامد و باید به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایقتان جواب دهید.

در بخش دوم باید به مدت ۲ دقیقه در مورد موضوعی که به شما داده می شود صحبت کنید. قبل از آن یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و یادداشت بردارید. پس از پایان ۲ دقیقه، به یک یا دو سوال در مورد موضوع صحبتتان باید پاسخ دهید.

در بخش سوم به مدت ۴ تا ۵ دقیقه با مصاحبه کننده صحبت خواهید کرد. محور گفتگوی شما موضوعی است که در بخش دوم به آن پرداخته اید.

داوطلبان باید در زمان امتحان مصاحبه پاسپورت خود را همراه داشته باشند, پاسپورت توسط مسئول و همین طور قبل از شروع امتحان توسط ممتحن رویت میشود.اگر امضاء موجود در پاسپورت شما با امضاء روی فرم شما یکی نباشد ,امتحان مصاحبه شما لغو خواهدشد.

 پیشنهاداتی در جهت کسب موفقیت در آزمون

 یکی از مهمترین عوامل کسب موفقیت و نمره خوب در امتحان IELTS، نحوه مطالعه شما برای چنین امتحانی است. بارها دیده شده است که داوطلبان شرکت در آزمون، با اتخاذ روشهای ناکارآمد، در کسب نمره مورد نظرشان ناکام مانده اند. با اتخاذ روشهای مطالعه درست و هدفمند، علاوه بر اینکه در وقت خود صرفه جوئی قابل ملاحظه ای میکنید، در دستیابی به نمره مورد نظرتان نیز موفق خواهید بود. برای نیل به این مقصود، به چند نکته زیر توجه نمائید:

۱٫ بر اساس یک برنامه ریزی منظم به مطالعه بپردازید. بعنوان مثال خود را مقید سازید که بمدت چهارماه برای امتحان IELTS مطالعه نمایید و هر روز ۴ ساعت را به این امر اختصاص دهید (این مدت فقط جهت مثال ذکر شده است و بنا به این که پیشینه دانش زبان شما چگونه است، زمان آماده سازی جهت شرکت در آزمون متغیر خواهد بود). در صورت نیاز به مشاوره با اساتید متخصص آیلتس و برنامه ریزی جهت شرکت در آزمون شماره تماس ۴۴۸۱۴۰۲۳ پاسخگوی شما خواهند بود.

۲٫ تمامی چهار مهارت Writing ،Reading ،Listening و Speaking را همزمان با هم تمرین نمائید. بعنوان مثال، یک ماه تمام فقط روی Listening تمرین نکنید و به سه مهارت دیگر کاری نداشته باشید. البته اگر روی قسمتی ضعیفتر هستید، باید وقت بیشتری برای آن صرف نمائید.

۳٫ مطالبی که مطالعه مینمائید باید به امتحان IELTS مربوط باشند. بهترین حالت این است که از کتابهائی که در رابطه با IELTS نوشته شده اند، استفاده نمائید. مثلا اگر میخواهید که در بخش Reading امتحان تمرین کنید، خواندن متون مشکل ادبی به زبان انگلیسی فایده ای ندارد. برعکس، کتابهائی که در رابطه با بخش Reading امتحان IELTS نوشته شده اند، علاوه بر اینکه به بالا بردن مهارت شما کمک مینمایند، شما را با سبک امتحان نیز بیشتر آشنا می کنند. این یک نمونه از مطالعه هدفمند است. زبان انگلیسی و کتابهائی که در رابطه با آن نوشته شده اند نامحدود میباشند، اما وقت شما محدود است. هدف شما گرفتن نمره مورد نظرتان در امتحان IELTS می باشد. بنابراین، کتابهائی که جهت مطالعه انتخاب مینمائید باید بصورت هدفمند و مخصوص امتحان IELTS نوشته شده باشند.

۴٫ قبل از امتحان، حتما باید چندین تست استاندارد را جواب بدهید تا هم از سطح آمادگی خودتان مطلع شوید و هم با نوع و سبک امتحان آشنا شوید. پاسخگوئی به سوالات باید در مدت زمان مشخصی که در امتحان اصلی IELTS با آن مواجه خواهید شد، صورت پذیرد.

 ه نمرات آزمون تافل و آیلتس

با توجه به جدول زیر می توانید نمرات آزمون تافل و آیلتس را مقایسه نمایید. البته این مقایسه تقریبی بوده و قابل تبدیل به یکدیگر توسط مؤسسات مربوطه نمی باشد.

TOEFL Paper based

TOEFL IBT

IELTS

۰ – ۳۱۰

۰ – ۸

۰ – ۱

۳۱۰ – ۳۴۳

۹ – ۱۸

۱ – ۱٫۵

۳۴۷ – ۳۹۳

۱۹ – ۲۹

۲ – ۲٫۵

۳۹۷ – ۴۳۳

۳۰ – ۴۰

۳ – ۳٫۵

۴۳۷ – ۴۷۳

۴۱ – ۵۲

۴

۴۷۷ – ۵۱۰

۵۳ – ۶۴

۴٫۵ – ۵

۵۱۳ – ۵۴۷

۶۵ – ۷۸

۵٫۵ – ۶

۵۵۰ – ۵۸۷

۷۹ – ۹۵

۶٫۵ – ۷

۵۹۰ – ۶۳۷

۹۶ – ۱۱۰

۷٫۵ – ۸

۶۴۰ – ۶۷۷

۱۱۱ – ۱۲۰

۸٫۵ – ۹

Top Score

Top Score

Top Score

۶۷۷

۱۲۰

۹

نحوه ثبت نام در آزمون های آیلتس سازمان سنجش:

 ثبت نام به صورت اینترنتی و براساس مراحل ذیل خواهد بود:

 ۱- مراجعه به سایت اینترنتی IELTS سازمان سنجش به نشانی http://ielts.sanjesh.org و ایجاد فایل کاربری

 تذکر: داوطلبانی که قبلاً در این سایت فایل کاربری ایجاد کرده­اند نیازی به ایجاد فایل کاربری مجدد ندارند

 ۲- ارسال فایل تصویری داوطلب

 ۳- ثبت اطلاعات فیش بانکی هزینه ثبت نام (هزینه ثبت نام ۰۰۰/۲۰۰/۲ ریال معادل دویست و بیست هزار تومان می باشد که بایستی به شماره حساب جام ۴۵۲۴۲۶۰۰۸ بنام دانشگاه بین المللی چابهار نزد بانک ملت منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار واریز گردد (

 ۴- انتخاب روز و نوع آزمون دلخواه و ثبت آن.

 لازم به ذکر است، محل برگزاری آزمون شهر تهران می باشد که نشانی دقیق محل برگزاری آزمون ها و زمان دقیق مصاحبه پس از ثبت نام از طریق فایل کاربری اعلام خواهد شد.

 داوطلبان جهت کسب اطلاعات بیشتر می­توانند به سایت  www.ieltstehran.comوhttp://www.sanjesh.orgمراجعه کنند